By Mary Godnick, Communication Coordinator, Adirondack Harvest, CCE Essex
There is no sugarcoating it: a locally-raised turkey will cost more money than the big birds at the grocery store. So why spend more on something you can get so cheaply?
The average grocery store turkey will likely cost around $1.27 per pound this year, according to the American Farm Bureau. The unbelievably cheap turkeys sold at big box grocery stores are often injected with a solution that includes water, salt, and other additives. This process, known as “enhancement” or “plumping,” is done to improve the flavor and juiciness of the meat, and to increase its weight, which can make the turkey appear larger. You may be paying much less per pound on these birds, but you’re paying for a lot of salt water.
Serving local food is good for students and bottom line
Cornell Cooperative Extension Supports Local Schools to Serve Local Food
Lewis, NY – Schools in the region are proving that serving locally grown and from-scratch food is possible and has wide-reaching benefits. Serving local food can save taxpayers dollars, increase the number of students eating school meals, improve the health and focus of students, and support local farmers.
Regional food service directors have found that some ingredients are actually less expensive when purchased locally, like apples and ground beef, and most other ingredients have a minimal price difference that can be made up with savings elsewhere.
Schools can also take advantage of federal and state incentive programs to supplement their budgets, like the New York State 30% Incentive program that reimburses up to $0.25 per meal served for school districts that spend 30% of their lunch budget on New York State food products. » Continue Reading.